Cítíte se v práci bezpečně? Kdyby se cokoliv stalo vám nebo vašim kolegům, dokázali byste správně reagovat? Bezpečnost pracoviště neurčuje pouze správná výbava, ale také dobře proškolení zaměstnanci. Znalost základních principů první pomoci je důležité nejen ve vaší práci, ale také v běžném osobním životě. Pojďme se společně podívat na základy poskytování první pomoci v různých situacích a připravme se na jakýkoliv krizový moment.
Poskytnout první pomoc je vaše povinnost i v případě, že si nejste jistí, zda děláte správné kroky. Vždy je lepší jednat, i když nejistě, než nezasáhnout vůbec.
V České republice existuje jasný legislativní rámec týkající se povinnosti podání první pomoci. Jedním z hlavních právních předpisů je zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, který stanovuje povinnost každého občana poskytnout první pomoc a určuje podmínky, za jakých by měla být první pomoc poskytnuta. Odmítnutí poskytnout první pomoc může být potrestáno odnětím svobody až na tři roky.
Zaměstnavatel má zároveň povinnost zajistit bezpečnost pracoviště a to zahrnuje pravidelné školení zaměstnanců v oblasti první pomoci, vybavení pracoviště potřebnými zdravotnickými prostředky a zajištění přiměřených ochranných pomůcek.
Osobní ochranné pracovní pomůcky (nástroje, zařízení nebo oblečení) jsou navržené k ochraně pracovníků před různými riziky na pracovišti. Pracujete v prachu, špíně nebo vlhku? Hučí kolem vás hlasité stroje? Využíváte při práci chemikálie? Pro každou práci existuje spolehlivá ochrana. OOPP by měly být poskytovány zaměstnavatelem zdarma a zaměstnanci jsou povinni je používat v souladu s předpisy. Přečtěte si podrobně, zda máte nárok na OOPP v tomto článku.
Pojďme si připomenout, jak postupovat při poskytování první pomoci. Každá krizová situace si vyžaduje specifické řešení, ale základní postup, jak správně reagovat, je pro všechny tyto chvíle stejný:
Základní postup poskytnutí první pomoci:
Mějte tento postup stále na očích. Vytiskněte si zdarma naši kartu první pomoci a umístěte ji do kanceláře, zasedačky, skladu nebo jinam ve firmě tak, aby byla všem na očích.
První pomoc je okamžitá pomoc poskytnutá zraněnému, nemocnému či jinak ohroženému člověku před tím, než převezmou zraněného do péče profesionální zdravotníci. Tato pomoc se týká nejen problematiky poranění či nemoci, ale veškeré péče o postiženého, včetně psychosociální podpory postižených osob nebo svědků události.
Jak tedy nejlépe postupovat v případě krizové situace?
1) Zhodnoťte situaci
Jestliže se ocitnete v rizikové situaci, ze všeho nejdříve si celý prostor a celou situaci dobře prohlédněte. Zkuste odhalit, jak k neštěstí došlo, a tím se vyhnout dalším případným rizikům. Zkontrolujte také počet lidí a rozsah jejich zranění. Prohlédněte také okolí místa či jiné aspekty situace.
2) Zajistěte vlastní bezpečí
Abyste mohli podat první pomoc, je potřeba jednat pohotově, ale zároveň byste měli zůstat v klidu a bezpečí. Nemůžete pomáhat, pokud je ohroženo i vaše bezpečí. A proto se vždy chovejte rozvážně a podle rizik situace přizpůsobte své jednání.
3) Zavolejte pomoc
Pokud je to možné, přivolejte si na pomoc někoho, kdo je na blízku. Úkoly si poté můžete rozdělit a lépe situaci zvládnout. Zároveň také přivolejte záchrannou službu nebo jinou odbornou pomoc. Záchrannou službu volejte v případech ohrožení života, při vážných zraněních, ale také pokud si nejste jisti, jak postupovat, nebo v jak vážném stavu se zraněný nachází.
Co říct při volání záchranky:
Dále hovor řídí dispečer, naslouchejte a nechte se vést pokyny. Neukončujte hovor jako první, zůstaňte na příjmu.
4) Poskytněte první pomoc
Jakmile zjistíte život ohrožující stav, vážné či jiné zranění, poskytněte první pomoc a udržujte stabilizovaný stav zraněného až do příjezdu záchranné služby.
Způsoby poskytování první pomoci se výrazně liší podle druhu pracoviště a s tím spojených rizik. Například v průmyslových zařízeních může být nejčastějšími úrazy poranění způsobená stroji nebo chemikáliemi, což vyžaduje znalost specifických postupů a technik poskytování první pomoci. Naopak v kancelářském prostředí se častěji setkáváme s problémy, jako jsou záchvaty nebo srdeční problémy. Proto je klíčové, aby zaměstnanci byli školeni v oblasti první pomoci specifické pro své pracoviště a aby pracovní prostředí bylo vybaveno odpovídajícím zdravotnickým vybavením.
Kardiopulmonální resuscitace (KPR), také známá jako CPR:
Nedýchá? Necítíte puls? Ihned začněte resuscitovat!
Resuscitace neboli masáž srdce spojená s umělým dýcháním je soubor úkonů, jejichž cílem je ve fázi klinické smrti zajistit postiženému v životně důležitých orgánech náhradní oběh okysličené krve. Je velmi důležité provádět ji včas, před příjezdem zdravotnické záchranné služby.
Kdy resuscitovat?
Resuscitaci provádíme v případě, že:
Postup resuscitace:
První pomoc při bezvědomí
Jak poznám, že je někdo v bezvědomí?
Jaká rizika vznikají v bezvědomí?
První pomoc při bezvědomí
První pomoc při dušení
Záchranku volejte v případě, kdy je postižený neschopný mluvit, kašlat, dýchat nebo ztrácí vědomí.
TIP: Jaká je povinná výbava lékárničky?
Věděli jste, že každá společnost má povinnost mít na pracovišti lékárničku, ať už je předmět podnikání firmy jakýkoliv? A víte, co vám v ní kromě „povinné výbavy“ nesmí chybět? My to víme a po přečtení našeho článku to budete vědět také.
První pomoc při infarktu
Infarkt myokardu je důsledek nedokysličování srdce, čímž dochází k poruše jeho činnosti. Čím déle infarkt trvá, tím se zvyšuje rozsah poškození srdce a riziko náhlé zástavy oběhu. Proto je nutné ihned poskytnout první pomoc.
Příznaky infarktu:
Infarkt první pomoc:
První pomoc při panické atace, úzkosti a psychickém zhroucení
Psychické zhroucení nebo také nervové zhroucení se může projevovat formou panické ataky nebo úzkostí. Tento akutní stav je zpravidla vyvolán dlouhodobým stresem nebo psychickým tlakem. Postižený v době ataky zažívá akutní stavy intenzivní úzkosti, strachu (také o život), beznaděje či ztráty kontroly.
Je nutné tento akutní stav psychického zhroucení brát zcela vážně a poskytovat okamžitou první pomoc. Při jakýchkoliv potížích nebo jestliže se stav postiženého nezlepšuje, volejte linku první psychické pomoci 116 123.
Příznaky panické ataky a psychického zhroucení:
Tělesné příznaky:
Duševní příznaky:
První pomoc při panické atace:
OFFICEO vám přináší obrázky první pomoci a karty první pomoci zdarma ke stažení. Doporučujeme obrázky barevně vytisknout, zalaminovat a umístit ve firemních prostorách tak, aby byly stále na očích.
KARTA PRVNÍ POMOCI – ZÁKLADY PRVNÍ POMOCI
KARTA PRVNÍ POMOCI – RESUSCITACE
KARTA PRVNÍ POMOCI – PRVNÍ POMOC
Honza za své dlouholeté působení ve společnosti nasbíral mnoho zkušeností nejen se sortimentem. Zajímají jej moderní technologie a ekonomie. Nejraději tráví čas ve vodě plaváním, volným potápěním, také jezdí na kole.
Buďte v obraze, přihlaste se k odběru novinek e-mailem a ZÍSKEJTE 10% SLEVOVÝ KUPÓN!. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.
Začít odebírat novinky