Tutoriály a Rady

Lékárnička na pracovišti - jaká je základní výbava?

Gabriela Tomková
4 min. čtení
5. 4. 2022
Lékárnička na pracovišti - jaká je základní výbava?

Věděli jste, že každá společnost má povinnost mít na pracovišti lékárničku, ať už je předmět podnikání firmy jakýkoliv? A víte, co vám v ní, kromě „povinné výbavy“, nesmí chybět? My to víme a po přečtení našeho článku to budete vědět také.

Co musí obsahovat lékárnička a kam ji umístit?

Vaše firemní lékárnička musí být umístěna na dobře dostupném místě a musí být viditelně označena. Možná vás překvapí, že v dnešní době neexistuje zákon, který by stanovil univerzální obsah lékárničky na všech pracovištích. Existuje však řada zákonů, které jasně stanovují obsah lékárničky, podle odpovídajících rizik, která mohou pracovníky během výkonu jejich povolání na pracovišti ohrozit. Zaměstnavatel tedy vybaví lékárničku na základě konkrétního pracovního zaměření, ve spolupráci s poskytovatelem pracovnělékařských služeb.
Jinou lékárničku tak budou mít na svém pracovišti zaměstnanci auditní společnosti, jinou dělníci montážní linky automobilky a úplně jiný obsah najdete v lékárničce pracovníků chemické továrny. Přesto víme o 5 nezbytnostech, které CHCETE v lékárničce najít, ať už pracujete kdekoliv.

Seznam základní výbavy lékárničky na pracovišti:

  • Dezinfekce
  • Obvazy
  • Náplasti
  • Sterilní gázy a obinadla
  • Léky na bolest
  • Léky na krevní tlak
  • Pinzety, nůžky, náčiní pro zajištění sterilních podmínek
  • Teploměr
  • Různé další pomůcky (nůžky, pinzeta, jednorázové rukavice)

Podpořte zdraví svých zaměstnanců

Investice do zdraví zaměstnance je z jakéhokoliv hlediska tou nejlepší. Proto se vyplatí nejen v chřipkovém období zajistit pracovníkům přísun vitamínů a minerálů. Nápad, který nabírá na popularitě, je sestavit a zařadit mezi firemní benefity vitamínový balíček.

Doporučený obsah lékárničky na pracovišti

Základní výbavu firemní lékarničky už znáte. Doporučujeme však výbavu rozšířit také o nepovinné položky, které mohou být velmi praktické. Pár typů pro vás:

1) Náplasti

Jako první pomocník při drobném poranění kůže, jako je říznutí papírem nebo odřená pata z nových bot, je náplast prostě hvězda každé lékárničky. V Čechách zdomácněl pro náplast také pojem „leukoplast“, který však ve zdravotnické hantýrce odpovídá především textilní pásce opatřené lepícím nátěrem, avšak bez absorpčního polštářku.

2) Analgetika

Ve vaší firemní lékárničce nesmí chybět první analgetická pomoc pro nenadálou bolest. Může jít o cokoliv: rozjíždějící se migrénu, bolest zubu, nenadálou horečku či menstruační bolest. Nejběžnějším pomocníkem je v těchto případech Ibalgin, Ibuprofen, Paralen nebo Brufen.

3) Střevní potíže

Známe to všichni. Už, když jste si dávali ten oběd v kantýně, možná vám problesklo hlavou, že nevypadá příliš vábně. V důsledku je vlastně jedno, co jste jedli. Podivné křeče v břiše nevěstí nic dobrého. Není proto na překážku, když sáhnete po černém uhlí nebo Imodiu. Pokud ho však ve vaší pracovní lékárničce najdete.

4) Bolest v krku

Každý ví, že u počínající bolesti v krku je nejdůležitější rychlost, s jakou na tento konkrétní druh bolesti zareagujete. Vaši zaměstnanci určitě nebudou proti, najdou-li v lékárničce kromě základního vybavení také pastilky, které se pomalu rozpustí v ústech a pomohou zmírnit první potíže při polykání, škrábání či jiné nepříjemné pocity v krku.

5) Alkohol tester

Na první pohled byste ho v zaměstnanecké lékárničce možná nečekali. Občas se však stává, že jej zkrátka využít potřebujete. Možná si nejste jisti, jestli už jste po šéfově oslavě narozenin schopní sednout za volant. Nebo máte ve svém týmu kolegu, který se potýká se složitou životní situací, kterou nezvládá a řeší ji pomocí alkoholu. Každopádně mít po ruce alkohol tester může znamenat záchranu lidského života.

Pověřte zodpovědnou osobu

Zodpovědnost za obsah lékárničky je potřeba svěřit do rukou zodpovědného člena kolektivu. Většinou to bývá pracovník, který také odpovídá za bezpečnost práce a ochranu zdraví na pracovišti. Měl by mít přehled o tom, co vaše lékárnička obsahuje, a musí mít na paměti, že zdravotnický materiál podléhá datu expirace a je nutné jej včas vyměnit za nový. Lékárničky jsou totiž přísně kontrolovány oblastním inspektorátem práce nebo krajskou hygienickou stanicí.

žena v pracovním prostředí s pilulkou a sklenicí vody

Riziko nikdy nepodceňujte!

Buďte k sobě i ke svému okolí ohleduplní. Ke každé počínající bolesti, zranění či nehodě je potřeba přistupovat individuálně a zcela odpovědně. Pokud vás už třetí den sužuje horečka a bolest v krku určitě není dobrý nápad hledat pomoc ve firemní lékárničce.

Gabriela Tomková

Product Manager

Ráda vaří a když jí zbyde čas vedle výchovy syna, ráda se proběhne nebo si vyjde na výlet do přírody.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze, přihlaste se k odběru novinek e-mailem a ZÍSKEJTE 10% SLEVOVÝ KUPÓN!. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Začít odebírat novinky

Další oblíbené články