Ergonomie

Ergonomie a její význam při práci s počítačem – zásady ergonomie sezení a hygiena v ICT

Jan Havlík
5 min. čtení
2. 12. 2023
Ergonomie a její význam při práci s počítačem – zásady ergonomie sezení a hygiena v ICT

V době, kdy většina z nás tráví denně u počítače většinu pracovního času, je čím dál důležitější dbát na ergonomii pracovního prostředí. Tím můžeme předcházet mnoha zdravotním problémům. Čím vším se ergonomie zabývá a jak nám může pomoci při práci u PC, si vysvětlíme v následujícím článku.

Co je to ergonomie

Ergonomie není pouze povídání o pohodlném sezení. Je to věda o vytváření prostředí, které respektuje lidské tělo a mysl, minimalizuje zátěž a maximalizuje výkonnost.

Čím se zabývá ergonomie

Základní aspekty o kterých ergonomie pojednává, jsou:

 • Design pracovních nástrojů: Ergonomicky navržené nástroje minimalizují namáhání těla a umožňují snadné ovládání.
 • Pracovní postupy: Pracovní postupy analyzuje ergonomie z hlediska efektivity a pohodlí pracovníků.
 • Organizace pracovního prostoru: Také rozmístění prvků v rámci pracovního místa by mělo podporovat pohodlí a současně maximalizovat produktivitu.
 • Zdraví a pohoda pracovníků: Cílem je prevence zdravotních problémů spojených s prací, jako jsou bolesti zad.

TIP: Vyhněte se syndromu karpálního tunelu

Pracujete dnes a denně u počítače, klávesnice a myš jsou vaší základní výbavou, ale co na to vaše ruce a zápěstí? Syndrom karpálního tunelu není dobré brát na lehkou váhu. V tomto článku se můžete dočíst, jak syndromu předcházet a jak ho případně léčit. 

Jaká je správná poloha při práci na PC

Správná poloha při práci na počítači hraje klíčovou roli v prevenci dlouhodobých problémů s páteří, svaly a klouby. Dodržování ergonomických principů při uspořádání pracovního místa může výrazně snížit riziko bolesti zad, napětí v krku a ramenou a dalších problémů spojených s dlouhodobým sezením.

Ergonomie u PC

Zde jsou klíčové body týkající se správné pracovní polohy.

Držení těla:

 • Rovný sed: Udržujte přirozenou křivku páteře a vyhýbejte se naklánění dopředu nebo dozadu.
 • Nohy na zemi: Nohy by měly být ploskou na zemi, kolena by měla být v pravém úhlu.
 • Ruce a lokty: Držte lokty blízko těla a v pravém úhlu. Zápěstí by měla být ve stejné linii jako spodní část předloktí.

Poloha monitoru:

 • Úroveň očí: Vrchní hrana monitoru by měla být ve výši očí nebo trochu pod ní, abyste nemuseli zvedat nebo naklánět hlavu.
 • Vzdálenost: Monitor by měl být umístěn tak, aby byl od vás vzdálený přibližně na délku předloktí. To pomáhá minimalizovat únavu očí.

Poloha klávesnice a myši:

 • Klávesnice: Měla by být umístěná ve výšce volně položeného předloktí.
 • Myš: Držte myš ve stejné linii s předloktím. Vyvarujte se přílišnému naklánění nebo otáčení zápěstí. V ideálním případě zvolte ergonomickou myš nebo podložku pod myš.

Nastavitelný nábytek:

 • Židle: Používejte židli s dobrou podporou spodní části zad. Nastavitelná výška židle by měla umožňovat, aby nohy byly ploskou na zemi a kolena v pravém úhlu.
 • Stůl: Nastavte pracovní stůl tak, aby byl ve správné výšce vzhledem k židli a monitoru.

Přestávky na protažení:

 • Pravidelné přestávky: Každou hodinu si udělejte krátkou přestávku na protažení svalů a odpočinek pro oči.
 • Cviky: V průběhu dne provádějte jednoduché cviky proti bolesti zad a krční páteře.

Osvětlení:

Dodržování těchto zásad může pomoci minimalizovat stres a omezit riziko vzniku poruch spojených s dlouhodobým sezením u počítače. Nezapomeňte pravidelně upravovat svou pracovní polohu a provádět krátké protažení, abyste udrželi pohodu a efektivitu během celého pracovního dne.

Co může ovlivnit ergonomie

Ergonomie při práci s počítačem zahrnuje soubor principů a zásad, které mají za cíl optimalizovat pracovní prostředí a minimalizovat negativní dopady dlouhodobého sezení. Seznámení se s těmito ergonomickými zásadami může výrazně přispět k prevenci bolestí zad, šíje a dalších potíží spojených s prací na počítači. Nebojte se tyto zásady přinést i k vám do kanceláře a podpořit tak zdraví své i zdraví vašich kolegů.

Zásady ergonomie

 1. Optimální výška pracovního stolu a židle
 2. Podpora bederní oblasti
 3. Správná poloha monitoru v úrovni očí
 4. Ergonomická klávesnice a myš
 5. Pravidelné přestávky a cvičení
 6. Správné osvětlení pracovního prostoru
 7. Udržování čistoty a pořádku na pracovním stole
 8. Správná organizace pracovního prostoru
 9. Vzdálenost od monitoru a jeho úhel
 10. Správné ergonomické doplňky

Ergonomie židle a sedu:

Ergonomie židle a sedu hraje klíčovou roli při prevenci bolesti zad, šíje a dalších potíží spojených s dlouhodobým sezením. Ergonomické židle jsou navrženy tak, aby poskytovaly optimální podporu páteři a udržovaly správnou polohu těla, což může výrazně přispět k celkovému pohodlí a produktivitě. Zde jsou důležité aspekty týkající se ergonomie židle a sedu.

Jak vybrat ergonomickou židli?

Podpora bederní oblasti:

 • Ergonomická židle by měla poskytovat dostatečnou podporu pro bederní páteř, která je často přehlížena. Dobře navržená opěrka by měla kopírovat přirozenou křivku bederní oblasti a minimalizovat tlak na tuto část páteře.

Nastavitelnost:

 • Možnost nastavení výšky židle umožňuje uživateli přizpůsobit ji své postavě a pracovnímu stolu.
 • Opěrka zad by měla být výškově a hloubkově nastavitelná, aby poskytovala optimální podporu pro různé typy těl.

Materiál a polstrování:

 • Ergonomická židle by měla být vyrobena z kvalitních materiálů a mít polstrování, které je dostatečně měkké pro pohodlí, ale zároveň dostatečně pevné pro podporu.
 • Materiály s dobrou prodyšností pomáhají udržet optimální teplotu těla a minimalizovat pocení.

Rozměry sedáku:

 • Sedák by měl být dostatečně hluboký a široký, aby vyhovoval různým postavám. Příliš krátký nebo úzký sedák může způsobovat nepohodlí a omezovat krevní oběh.

Dynamické sezení:

 • Některé ergonomické židle jsou vybaveny mechanismy umožňujícími lehký pohyb a naklánění sedáku. Tato funkce podporuje dynamické sezení a aktivní udržování správné polohy těla.

Tip: Jak správně sedět u PC?

Ergonomie židle a sedu hraje klíčovou roli ve zdraví a pohodě při práci na počítači. ZDE si můžete přečíst podrobný článek o tom, jak správně sedět u počítače a jakou zvolit nejlepší ergonomickou kancelářskou židli. Neváhejte a investujte do svého zdraví.

Co je to hygiena v ICT

Hygiena v oblasti informačních technologií (ICT) se zaměřuje na to, aby lidé, kteří pracují převážně u počítače, měli co nejlepší a nejzdravější pracovní podmínky.

Duševní Hygiena v ICT:

Práce s počítačem může být někdy namáhavá nejen pro tělo, ale i pro mysl. Abyste se nevraceli z práce úplně vyšťavení, doporučujeme vyzkoušet těchto pár metod pro prevenci vyhoření.

 • Dodržovat ergonomické zásady
 • Dělat krátké přestávky
 • Chodit na čerstvý vzduch
 • Protahovat se a cvičit
 • Dobře organizovat svoji práci
 • Udržovat pořádek a plánovat
 • Při vzniku problému ihned komunikovat s týmem

Význam Hygieny v ICT:

Hygiena v ICT není jen o fyzickém zdraví, ale také o tom, jak se cítíme. Moderní technologie mohou pomoci udržet naše pracovní podmínky co nejlepší. Je důležité se naučit správným návykům od začátku a tím si vylepšit každý další den.

Ergonomie není pouze trendy termín, je to nezbytný aspekt moderního pracovního života. Investice do správného pracovního prostředí a ergonomických principů se odrazí ve zdraví a produktivitě zaměstnanců. Zajištění optimálních podmínek pro práci s počítačem má dlouhodobé benefity a přispívá k celkovému pohodlí a spokojenosti na pracovišti. Investujte do kvalitní pracovní židle, dopřejte si přestávku, protáhněte se a nezapomeňte se sem tam usmát na své kolegy.

Jan Havlík

Online Marketing Specialist

Honza za své dlouholeté působení ve společnosti nasbíral mnoho zkušeností nejen se sortimentem. Zajímají jej moderní technologie a ekonomie. Nejraději tráví čas ve vodě plaváním, volným potápěním, také jezdí na kole.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze, přihlaste se k odběru novinek e-mailem a ZÍSKEJTE 10% SLEVOVÝ KUPÓN!. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Začít odebírat novinky

Další oblíbené články