Novinky a Trendy

Zatočte s mentálním nepořádkem! Nakreslete si myšlenkovou mapu

Jan Havlík
6 min. čtení
29. 6. 2022
Zatočte s mentálním nepořádkem! Nakreslete si myšlenkovou mapu

Cítíte se často zahlceni informacemi? Přestáváte si pamatovat všechny úkoly? Jste ve stresu a nevíte co dřív? Pokud je odpověď třikrát ANO, nevěšte hlavu. Právě jste získali tři dobré důvody, proč se obeznámit s pomocníkem, který vám pomůže víření myšlenek a chaos v hlavě spolehlivě urovnat. Seznamte se: myšlenkové mapy.

Kdo má plánek, ten se neztratí

Myšlenková mapa je originální, skvělý a užitečný nástroj vizualizace dat. A to doslova jakýchkoliv dat. Výsledkem mapování mysli je velmi názorná síť připomínající pavučinu, která na papíře sleduje tok vašich myšlenek. Tento unikátní ornament je díky kombinaci grafického zpracování a obsahových souvislostí nejlepší možná osobní pomůcka. Díky ní hravě pochopíte vzájemné vztahy klíčových pojmů, získáte pozoruhodnou orientaci v tématech, a především se zlepší vaše paměť.

To znamená, že pomocí myšlenkových map se budete lépe a snadněji učit, plánovat projekty, hodnotit a řídit sebe i své zaměstnance, řešit problémy a prezentovat. Proto tento druh vizuálního instrumentu využijete hojně ve škole, v práci i v každodenním životě. Zkrátka všude tam, kde je třeba nastolit mentální pořádek.

TIP: Mozek je sval. Vycvičte ho!

Výzkumy ukazují, že osoby, které trénují svůj mozek od útlého dětství, se dožívají vyššího věku ve vynikající mentální kondici. Jak taková posilovna pro mozek vypadá? Hrajte s dětmi pexeso, učte je básničky a říkadla, nebo třeba skládejte origami. Není to jenom skvělá zábava, ale perfektní trénink myšlení pro všechny.

Kde se vzaly myšlenkové mapy?

S nápadem přetvořit zaběhnutý systém lineárního zapisování poznámek přišel Tony Buzan při studiu prací Leonarda da Vinci. Tony pochopil, že zápisky Leonarda odpovídají mnohem více napodobení procesů probíhajících v mozku během uvažování, než jak vypadají moderní zápisky v poznámkových blocích. Pracoval snad mozek Leonarda jinak než náš? Samozřejmě, že ne.Kterýkoli mozek pracuje velmi kreativně a v širokých souvislostech. Svým výzkumem pak Tony dokázal, že práce s mind maps propojuje pravou (kreativní) a levou (analytickou) hemisféru. Tvorba těchto speciálních map se tak stává doslova tělocvikem pro mozek. Už po lehkém tréninku nebudete věřit, čemu všemu váš geniální orgán dokážete přijít na kloub.

Chci svou mapu – jak a čím začít?

Zpracovat můžete jakékoliv téma, vyberte si dle libosti. Budete potřebovat co největší čistý papír a barevné zvýrazňovače nebo pastelky. Princip je až legračně jednoduchý. Do středu papíru napište slovo, kterým vyjádříte hlavní nosnou myšlenku. Zakroužkujte ji. Vezměte si další barevné tužky a paralelně k tomuto prvnímu heslu připojujte další klíčová slova, která vám vytanou na mysli. Uvolněte se a sledujte tok mysli. Snažte se slova kladená na papír nehodnotit. Teď jste jen zapisovatel. Postupujte v další vrstvě kolem každého klíčového slova napojte další související motivy. Tímto způsobem můžete pokračovat nekonečně dlouho, anebo alespoň do té doby, dokud vám vystačí papír.😊

Jednu asociaci, prosím!

Psali jste si jako děti taháky? Tak vidíte. Co fungovalo ve škole, funguje i dnes. Vytvářením myšlenkových map se toho spoustu naučíte! Informace si zapamatujete už jen tím, že je píšete nebo čtete, ale mnohem zábavnější a efektivnější je si je asociovat. Asociacím, které vaše hlava vytváří, často porozumíte až při zpětném pohledu na hotovou mapu. Časem zjistíte, že platí: Čím výraznější obrázek, tím lehčí zapamatování.

Jan Havlík

Online Marketing Specialist

Honza za své dlouholeté působení ve společnosti nasbíral mnoho zkušeností nejen se sortimentem. Zajímají jej moderní technologie a ekonomie. Nejraději tráví čas ve vodě plaváním, volným potápěním, také jezdí na kole.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze a ještě získejte slevu 5% na první nákup v Officeo e-shopu. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Další oblíbené články