Ergonomie

Přestávky v práci dle zákoníku práce: Přestávka na oběd, při 12hodinové směně a bezpečnostní přestávky

Gabriela Tomková
4 min. čtení
2. 12. 2023
Přestávky v práci dle zákoníku práce: Přestávka na oběd, při 12hodinové směně a bezpečnostní přestávky

Každý si v práci potřebuje občas odpočinout, vypnout hlavu, nadechnout se čerstvého vzduchu, nebo si třeba zajít na oběd. Možnost dopřát si pauzu během pracovní doby je velmi důležitá a má na ni právo každý z nás. Vždy je však dobré vědět, kdy máte právo na přestávku na oběd, jak je to s přestávkami při dlouhých směnách nebo jaké jsou podrobnosti ohledně bezpečnostních přestávek. V tomto článku se dočtete podrobné informace o jednotlivých pravidlech, které zákoník práce v České republice (ČR) ohledně přestávek v pracovní době stanovuje.

Přestávky v pracovní době – zákoník práce ČR

Úvod do právního rámce

Zákoník práce v České republice stanovuje práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů. Pokud jde o přestávky, klíčové ustanovení najdeme v §88 a §89. Tyto paragrafy ustanovují, že zaměstnanci mají nárok na pravidelné odpočinky a přestávky v pracovní době.

Výpočet délky přestávky

Délka přestávky se odvíjí od délky pracovní doby. Zákoník stanovuje, že po šesti hodinách nepřetržité práce má zaměstnanec nárok na přestávku. Přestávka na oběd může trvat 30 minut a může se rozdělovat, přičemž alespoň jedna musí být v délce 15 minut. Bezpečnostní přestávky jsou poskytovány v případech práce s rizikovými faktory a jsou často stanoveny na 5-10 minut každé 2 hodiny práce.

Nárok na obědovou pauzu

Přestávka na oběd je jednou z nejdůležitějších. Trvá 30 minut a musí být poskytnuta nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce. Zákoník práce umožňuje rozdělení této přestávky, načež alespoň jedna část musí být v délce 15 minut. Důležité je si uvědomit, že tato přestávka se nepočítá do odpracované doby a není placená.

Tip: Zdravá svačina šetří čas

Nechcete plýtvat časem a chodit každý den do restaurace na oběd? Mějte v kanceláři neustále po ruce svačinu, po které můžete kdykoliv sáhnout. Doporučujeme vybavit vaši kuchyň v kanceláři ovocem, ořechy, müsli tyčinkami či cereáliemi, které vám dodají energii a podpoří vaši produktivitu. 

Nárok na přestávku při 12hodinové směně

Zaměstnanci s kratší pracovní dobou mají také nárok na přestávku. I když zákon neupřesňuje délku přestávky pro zkrácenou pracovní dobu, zaměstnavatel by měl dodržovat principy rovnocennosti ve srovnání s plným pracovním úvazkem.

Přestávky v pracovní době – nejčastější otázky

1. Po kolika hodinách musí být přestávka v práci?

Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na přestávku po 6 hodinách nepřetržité práce. Tato přestávka slouží k odpočinku a občerstvení zaměstnance.

2. Jaký je počet přestávek při 12hodinové směně?

Při 12hodinové směně má zaměstnanec nárok na jednu přestávku po 6 hodinách práce. Dříve bylo povoleno více přestávek, ale v současné době platí omezení na jednu přestávku během této dlouhé směny.

3. Jak se počítá přestávka do pracovní doby?

Přestávky se vypočítávají jako doba mimo odpracovaný čas. To znamená, že doba strávená na přestávkách se nepočítá do celkové pracovní doby, ale zaměstnanec má na ně plný nárok.

4. Kolik hodin denně se může pracovat?

Zákoník práce v ČR stanovuje maximální pracovní dobu na 12 hodin denně. Přesahování této doby je možné v případech, kdy je to nezbytně nutné, nicméně musí být vždy dodržena minimální doba odpočinku mezi směnami.

5. Jak dlouhá musí být pauza mezi směnami?

Mezi dvěma pracovními směnami musí zaměstnanec mít nepřetržitý odpočinek trvající alespoň 11 hodin. To je klíčové pro zajištění dostatečného odpočinku a obnovení energie před dalším pracovním obdobím.

6. Kolik dní se může pracovat v kuse?

Zákoník práce stanovuje, že pracovní týden může být až 6 dní. Sedmidenní pracovní týden je však přípustný, pokud je zajištěn odpovídající odpočinek a přestávky.

7. Kdo musí mít bezpečnostní přestávky?

Bezpečnostní přestávky jsou povinné pro zaměstnance v určitých profesích, ve kterých jsou zaměstnanci vystaveni různým rizikovým faktorům. To zahrnuje práci s chemikáliemi, fyzickou nebo psychickou zátěží, práci v extrémních podmínkách nebo s biologickými činiteli.

8. Po kolika hodinách je nárok na přestávku?

Zaměstnanec má dle zákoníku práce nárok na přestávku každých 6 hodin nepřetržité práce. Příslušná ustanovení zajišťují, že pracovníci mají pravidelný odpočinek během pracovní doby, což přispívá k jejich fyzickému a psychickému zdraví.

Bezpečnostní přestávky

Bezpečnostní přestávky nejsou klasifikovány stejně jako pauzy v běžném zaměstnání. Tyto přestávky jsou klíčovým prvkem pracovních podmínek pro ty profese, kde zaměstnanci pracují s rizikovými faktory, nebo jsou vystaveni rizikovému prostředí. Každé specializované zaměstnání má své specifické požadavky na bezpečnostní přestávky. Jsou tedy vždy uzpůsobeny charakteru práce a možnému nebezpečí, které je spojené s daným odvětvím.

Délka bezpečnostních přestávek se liší podle profese, ale jsou obvykle stanoveny na 5-10 minut každé 2 hodiny práce. Důležité je si uvědomit, že tyto přestávky jsou považovány za výkon práce a jsou placené.

Níže si rozvedeme několik profesí, které mají nárok na bezpečnostní přestávky:

1. Práce s chemikáliemi

Pro zaměstnance, kteří pracují s chemikáliemi, jsou bezpečnostní přestávky nezbytné pro vyhnutí se nevhodnému kontaktu s nebezpečnými látkami. Tyto přestávky jsou obvykle poskytovány každé 2 hodiny práce v délce 5 až 10 minut. Během této doby zaměstnanci mohou opustit pracoviště, provést osobní hygienu a tím minimalizovat riziko kontaminace.

2. Práce s prachem

Profese, které zahrnují práci s prachem (např. tesaři, zedníci nebo pracovníci ve dřevozpracujícím průmyslu atd.), vyžadují pravidelné bezpečnostní přestávky. Prach může způsobovat respirační problémy a jiná zdravotní rizika. Přestávky jsou tak poskytovány s cílem minimalizovat pobyt v prašném prostředí, možností provést potřebnou osobní hygienu, vyvětrat či jinak přizpůsobit pracovní prostředí nebo také vyměnit opotřebené ochranné pracovní pomůcky, např. respirátory.

3. Práce s fyzickou zátěží

Zaměstnanci, kteří jsou vystaveni fyzické zátěži (např. pracovníci ve stavebnictví, na výrobních linkách, v oblasti dopravy atd.), mají nárok na bezpečnostní přestávky pro regeneraci. Tyto přestávky jsou naplánovány tak, aby minimalizovaly riziko pracovního úrazu a vyčerpání. U těchto profesí platí také nárok na ochranný nápoj. Více informací o pitném režimu na pracovišti můžete najít v tomto článku.

4. Práce s psychickou zátěží

Zaměstnanci, kteří jsou vystavení vysoké psychické zátěži při práci (např. pracovníci ve zdravotnictví, policisté, hasiči atd.), mají nárok na bezpečnostní přestávky pro uvolnění napětí a regeneraci mysli. Tyto přestávky jsou klíčové pro udržení duševního zdraví a prevenci vyhoření.

5. Práce s biologickými činiteli

Zaměstnanci v zdravotnickém odvětví, laboratořích nebo veterinárních službách, kteří pracují s biologickými činiteli, mají nárok na bezpečnostní přestávky. Tyto přestávky jsou klíčové pro minimalizaci rizika infekce a dodržování hygienických standardů.

6. Práce v extrémních podmínkách

Zaměstnanci, kteří pracují v extrémních podmínkách, jako jsou vysoké nebo nízké teploty, mají nárok na bezpečnostní přestávky k regulaci tělesné teploty a prevenci zdravotních komplikací spojených s těmito podmínkami.

Gabriela Tomková

Product Manager

Ráda vaří a když jí zbyde čas vedle výchovy syna, ráda se proběhne nebo si vyjde na výlet do přírody.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze, přihlaste se k odběru novinek e-mailem a ZÍSKEJTE 10% SLEVOVÝ KUPÓN!. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Začít odebírat novinky

Další oblíbené články