Novinky a Trendy

Diář, váš záložní disk i nejlepší přítel

Gabriela Tomková
4 min. čtení
17. 1. 2022
Diář, váš záložní disk i nejlepší přítel

Doba přeje technologiím, a tak dnes téměř každý používá kalendář v elektronické podobě. A je zcela běžné, že jej sdílí v týmu. Tento nástroj pomáhá efektivně naplánovat pracovní schůzky, rychle poskytne přehled o tom, kdo a kdy má homeoffice či dovolenou, nebo připomene, že je třeba vyzvednout děti z kroužků. Tak proč si tedy kupovat papírový diář?


Proč si koupit diář?

Odpověď je jednoduchá jen zdánlivě. Diář si totiž nekupujete jenom na parádu, ale především proto, že potřebujete dobře promyslet a naplánovat svůj pracovní i soukromý čas. Z průzkumů vyplývá, že především ženy zůstávají nadále věrné papíru. Proč? Protože do kalendáře sdíleného s kolegy si prostě nebudete psát detaily o plánech na rodinné akce nebo víkendové výlety a už vůbec ne tipy na dárky pro své blízké, které vás někde v denním shonu napadnou.

Jaké druhy diářů existují

Z čeho je možné vybírat? Variant je nepřeberné množství. Nejběžnější diář má lepenou nebo šitou vazbu. Tento druh organizéru je cenově dostupný, ale jeho forma je daná. Pokud by vám v něm chyběl například měsíční přehled nebo prázdné listy na poznámky, nemáte šanci je do něj vložit.

Drátěná vazba umožňuje sice stránky vytrhávat, ale obvykle do tohoto plánovače nejdou vkládat nové volné archy. Dostáváme se tak k další velmi oblíbené variantě, kterou jsou organizéry s mechanickou kroužkovou vazbou. Tyto diáře si snadno přizpůsobíte vlastnímu nastavení. Můžete sem vkládat poznámkové listy nebo na konci roku vyjmete popsané stránky a vložíte náhradní náplň.

Udržitelnost kolem nás

Zodpovědné chování k planetě lze aplikovat i v takové oblasti, jako je plánování času. Diáře v pevných deskách s mechanickou kroužkovou vazbou umožňují recyklovat vnitřní obsah. Když k udržitelnosti vnitřku připočítáte kvalitní koženou vazbu z vnějšku, dostanete diář, který vám bude dobře sloužit roky.


Některé plánovače jsou velké a jiné zase těžké. Velikost i hmotnost přitom musí sedět vašim potřebám. Potřebujete, aby měl diář reprezentativní vzhled, když jej vyndáte na schůzce na stůl? Nebo váš plánovač neopustí pracovnu a bude jen odpočívat na pracovním stole? Jak velká je kabelka či taška, v níž budete diář nosit?
Ke zvážení je i časový formát diáře. Jeho rozdělení vám usnadní život a pomůže vhodně naplánovat vaše dny. Vyhovuje vašemu podnikání nebo životnímu tempu členění na dny, týdny nebo měsíce? Bude vám stačit oboustranný tisk, nebo preferujete potištěnou jen jednu stranu?

OZNAČTE TO!

Mozek pracuje s vizuálními vjemy, pokud tedy určitý druh událostí spojíte s určitou barvou, bude hned jasné, co vás v blízké době čeká. Můžete použít barevnou sponku, barevný „lepík“ nebo třeba zvýrazňovač.


Máte oblíbenou osobnost nebo chcete hubnout? Se správným diářem je všechno snazší. Jednoduše tak můžete podpořit svá předsevzetí nebo cíle. Pro studenty existují diáře s předtištěným rozvrhem, pro kreativní duše plánovače s vloženými archy samolepek a pro fanoušky astrologie organizéry s označením lunárních znamení. I váš oblíbený sportovec nebo celebrita vám v podobě diáře může být po celý rok na dosah.

Jak si jednoduše vyzdobit svůj diář?

Nemusíte být zrovna Picasso, a přesto můžete popustit uzdu kreativitě. Drobné kresbičky váš plánovač osvěží a dodají mu šmrnc. Autenticky působí také ozdobné nadpisy nebo motivační citáty. Můžete si tak vyšperkovat události, na které se těšíte, nebo zvýraznit cíle, kterých se snažíte dosáhnout. Skvělým prvkem mohou být též tematické samolepky. Všechny tyto drobné ozdoby mají svůj význam, a navíc vám pomohou se rychle zorientovat v čase. Ve svých úkolech a plánech se tak vyznáte na první pohled.

poznamky v diari

Dívejte se zpět

Čím více detailů si do svého deníku zaznamenáte, tím víc se při pohledu zpátky na svůj uplynulý rok života dozvíte. Označit si významné dny nebo dny, na které se můžete těšit, přináší prokazatelně pozitivní terapeutický efekt. Také uspokojení ze splněného úkolu nebo zvládnuté zkoušky označené ve vašem diáři při zpětném listování znovu navodí dobrý pocit, z něhož se můžeme těšit. Lidská mysl má totiž nepěknou vlastnost, a to upřednostňovat negativní zážitky před těmi pozitivními. I po letech však můžete zjistit, co bylo opravdu důležité, co vás bavilo a jaký byl váš svět. Stačí si třeba zapsat každý týden tři věci, které vám udělaly radost. Ve chvílích splínu pak jednoduše zalistujete zpátky.

Gabriela Tomková

Product Manager

Ráda vaří a když jí zbyde čas vedle výchovy syna, ráda se proběhne nebo si vyjde na výlet do přírody.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze a ještě získejte slevu 5% na první nákup v Officeo e-shopu. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Další oblíbené články