Novinky a Trendy

A dost! Zahoďte všechen stres a buďte šťastnější

Jan Havlík
4 min. čtení
29. 3. 2022
A dost! Zahoďte všechen stres a buďte šťastnější

Jste ve stresu? Není divu. K běžným starostem, pracovním termínům a úkolům se přidaly poslední dva roky, kdy všichni procházíme náročným obdobím. A tato éra zřejmě ještě není u konce. Jenže když jde o zdraví, je životní styl a prevence nad zlato. Přinášíme vám několik tipů, jak předcházet stresu, které můžete uplatnit též jako první antistresovou pomoc, a to jak v práci, tak doma.

Meditace & jóga

Dlouholeté výsledky pozitivního vlivu meditace i jógy na lidský organismus jsou všeobecně známé. Zklidnění mysli a protažení těla pomáhá budovat emoční vytrvalost, zlepšuje spánek a zmírňuje úzkostné stavy. Skvělým vedlejším efektem je kromě ohebnosti také schopnost, kterou každý teamleader ocení. Budete překvapeni, jak lehce vám půjde utřídit si myšlenky a prioritizovat úkoly. Jednoduchým začátkem je sestava několika cviků, známá jako Pozdrav slunci. Zabere přibližně jen 8 minut a již po několika dnech pocítíte první změny.

Jak správně sedět u počítače?

Pravidelným cvičením získáte stabilitu a posílíte celé tělo. Abyste si však nově nabytou energii a držení těla udrželi i během pracovní doby, doporučujeme zaměřit se na také na vaše pracovní místo. Předměty a vybavení denní potřeby může rozhodnout o svém komfortu a duševní pohodě. Důležitý může být i takový zdánlivý detail, jako je ergonomicky správné sezení na kancelářské židli.

Getting Things Done (GTD) aneb Mít vše hotovo

Cítíte, jak na vás doléhá stres a chaos? Přenáší se tyto pocity i do domácího prostředí a vašich interakcí s přáteli a rodinou? Pak je tu metoda vyvinutá americkým koučem Davidem Allenem právě pro vás. Metoda GTD spočívá v tom, že si tvoříte a pravidelně vyhodnocujete různé seznamy. Díky tomu, že máte všechny své úkoly s jejich detaily a deadliny poznačené, nemusíte plýtvat svou mozkovou kapacitou na jejich zapamatování a můžete ji plně využít na jejich splnění. Porozuměním a integrováním principů metody „Mít vše hotovo“ do svého pracovního života zefektivníte práci sobě i týmu, získáte volný čas, zbavíte se stresu a zklidníte svoji mysl. Dalším efektem, který potěší vás i vaše okolí, je zkvalitnění vztahů v týmu, ve společnosti i v rodině.

Úklid s přístupem Marie Kondo

Jestli se hroutíte už jen při letmém pohledu na svůj pracovní stůl, máme pro vás jednoduchou radu – ukliďte si. Čistý stůl rovná se čistá hlava a vaši nadřízení to vědí. Díky úklidu podle japonské poradkyně a spisovatelky Marie Kondo získáte nejen efektivně uklizený pracovní prostor, ale provedete detoxem i svou mysl. Jak na to? Uvedeme alespoň pár základních bodů, které upotřebíte i v prostředí manažerské kanceláře.

muž sedí u svého pracovního stolu a otírá monitor od prachu
Ukliďte si pracovní stůl i kancelář.

Začněte tříděním. Dejte stejné věci na jednu hromadu. Jen tak zjistíte, kolik čeho máte. To platí i pro úkoly nebo papíry. Vše si krok za krokem pročtěte a projděte. Úkoly, které jsou splněné, faktury, které jsou zaplacené, to vše zatřiďte. Věci, které nepoužíváte, nebo nejsou nefunkční, vezměte po jedné do rukou a v duchu jim poděkujte za službu, kterou pro vás vykonaly. Bude tak pro vás lehčí se s nimi rozloučit. Poté je, již bez pocitu lítosti, vyhoďte.

Všemu, co si chcete ponechat, najděte vlastní přesné místo a tam to uložte. Následně zavládne na vašem stole pořádek a vy se už nikdy nebudete zdržovat hledáním.

Co je vidět, to se neztratí.

Pro udržení pořádku použijte průhledné složky, přihrádky nebo plastové transparentní krabice s víkem. Na první pohled uvidíte, co je uvnitř, a nebudete tak plýtvat časem na hledání.

Zbavte se přehnaného „papírování“. V dnešní elektronické době není nutné skladovat veškeré dokumenty, časopisy, noviny nebo štosy poznámek. Pokud potřebujete pro svůj tým plánovat a mít všechny projekty pod kontrolou, pořiďte si některý z elektronických nástrojů pro efektivní řízení práce. Většina z nich má zkušební verzi zdarma a můžete si tak otestovat, jestli vám vyhovuje. Pro „staré školy“ je jedním z řešení přehledná nástěnka. Nástěnky mohou být motivujícím, a přitom levným a praktickým doplňkem, který umožní všem, kdo vstoupí do vaší kanceláře, mít vše potřebné na očích.

Jan Havlík

Online Marketing Specialist

Honza za své dlouholeté působení ve společnosti nasbíral mnoho zkušeností nejen se sortimentem. Zajímají jej moderní technologie a ekonomie. Nejraději tráví čas ve vodě plaváním, volným potápěním, také jezdí na kole.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze a ještě získejte slevu 5% na první nákup v Officeo e-shopu. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Další oblíbené články