Tutoriály a Rady

„Mami, zítra máme karneval!“ Jak vyrobit dětskou masku do 30 minut?

Kristýna Jandová
5 min. čtení
10. 3. 2022
„Mami, zítra máme karneval!“ Jak vyrobit dětskou masku do 30 minut?

Možná jste to také zažili. Je čtvrtek večer a doma vládne pohoda. Vaše dítě se vám pověsí na nohu a jakoby nic praví: „Mamí, a v čem půjdu zítra na ten karneval?“ V tu ránu vás polije horko i studený pot a uvědomíte si, že jste v návalu jiných důležitých informací tu o karnevalu jaksi „zazdili“. Co teď? Nezoufejte! Přečtěte si náš článek.

Akce beruška

Co budete potřebovat na základní kostým:

 • Červené tričko (skvělý je také červený deštník)
 • Černý permanentní fix na textil
 • Černé legíny

Kostým berušky vylepšíte za pomoci:

 • 2x A4 papírové čtvrtky
 • Nůžek
 • Vodovek
 • Sešívačky
 • Stuhy nebo silnější šňůrky
Dívka v červeném oblečení s deštníkem ve tvaru berušky na štěrkové cestě v parku

Berušku si možná z dětství pamatují mnohá děvčata. Šikovnější maminky šily krovky z látky a zručnější tatínkové dokonce vyráběli tykadélka z drátků. Každopádně na takové hraní vy nemáte čas. Nouzovou variantou je pokreslení zadního dílu červeného trička černým fixem. Doporučujeme však vložit dovnitř trička staré noviny, aby se vám permanentní fix nepropsal i na přední díl oblečení. Nakreslit krovky a vymalovat černé tečky slunéčka sedmitečného zvládnou všichni (včetně tatínků).

Pokud nechcete obětovat oblíbené tričko, vypůjčte si od potomka vodovky a natřete dvě čtvrtky červenou barvou. Po zaschnutí vystřihněte tvar krovek a domalujte černé tečky. Takto připravené krovky pomocí sešívačky připevněte na stuhu. A hurá – beruška je na světě. Podívejte se třeba i po veselých ponožkách s motivem berušky, s puntíky nebo dle barvy kostýmu.

Zajíček v své jamce

Co budete potřebovat na základní kostým:

 • Papírová čtvrtka A4
 • Pastelky nebo vodovky
 • Čelenka nebo stuha
 • Papírové kapesníčky a spínací špendlík
 • Hnědé oblečení
Dítě si vystřihuje zaječí uši z papíru
Kostým zajíčka využijete také na Velikonoce.

Se všemi kostýmy mohou pomoci děti a zajíček není výjimkou. Zaječí ouška mají podlouhlý tvar, uvnitř jsou pěkně růžová, okraj a zadní strana jsou hnědé. Dětem můžete naznačit na čtvrtku tvar zvířecích slechů a nechat je, ať si uši sami vymalují. Při vystřižení si nezapomeňte v dolní části uší ponechat asi centimetr na ohyb, za který ouška připevníte na čelenku.

Papírové kapesníky jsou určené na improvizovaný ocásek. Kapesník rozstřihejte na čtyři stejné čtverce. Položte je na sebe a najděte střed. Do středu zapíchněte spínací špendlík. Kapesníky bývají 2 nebo 3vrstvé a to se nám teď bude hodit. Opatrně rozdělte sepnuté kapesníky na jednotlivé vrstvy. Zaječí chvost tím krásně zhoustne. Případné ostré vyčuhující rohy ostříhejte opatrně nůžkami. Ocásek pak dítěti připevněte na punčocháče do správných míst. 🙂

Rakeťák nebo robot?

Co budete potřebovat na základní kostým:

 • Kartonové krabice (menší a větší)
 • Nůžky nebo odlamovací nůž
 • Fixy
 • Papírové čtvrtky
 • Široká lepicí páska
 • Alobal (není nezbytný)
Dítě v kostýmu rakety pobíhá v parku

Na masce robota je nejdůležitější dobře provedená hlava. Na menší krabici proto doporučujeme předkreslit si tužkou otvory pro oči a ústa. Než se pustíte do stříhání, nejprve krabici zkuste vašemu robátku nasadit. Pokud se dá předpokládat, že budou otvory zhruba sedět, pusťte se (už bez dětské asistence) do práce s nůžkami. Robota můžete různě pomalovat, případně potáhnout krabici alobalem pro vytvoření kovového efektu. Do větší krabice, která představuje tělo robota, vystřihněte otvor pro hlavu a ruce. Na robotím břiše se dá pomocí nůžek a čtvrtek vytvořit mnoho různých budíků, ukazatelů a grafů. Zručnější rodiče se mohou realizovat v páčkách, tlačítkách a podobných přízdobách.

Kostým rakeťáka vyžaduje trochu větší zručnost a také dvě pořádné krabice. Jednu menší čtvercovou, ta bude představovat špičku rakety a druhou krabici, ideálně větší hranol, kam se schová tělo vašeho vesmírného nadšence. Jak na to? Menší krabici rozložte a předkreslete si na ni alespoň přibližně naši předlohu:

Návod na vystřižení špičky rakety z rozložené krabice

Následně tvar vystřihněte a za pomoci lepicí pásky nebo lepidla složte tvar pomyslné pyramidy. Dostanete tak špičku rakety. Z větší krabice, představující trup vesmírné lodi, odstraňte jednu menší plochu. Tudy si raketu vaše dítě oblékne, až bude kostým hotový. Poté přiložte špičku rakety na protilehlou stranu otvoru pro nohy a obkreslete si základnu pyramidy. Tuto plochu vyřízněte. Dostanete tak otvor pro hlavu vašeho rakeťáka. Pomocí široké lepicí pásky spojte hlavici s trupem dohromady. Zbývá vystřihnout dýchací otvor pro hlavu (můžete nebo nemusíte přidat otvory pro ruce) a následně raketu kosmicky vyzdobit.

Chybí vám krabice? Nezoufejte!

Pokud nemáte doma materiál na výše uvedené karnevalové masky, můžeme doporučit masku nazvanou: PACIENT. Postačí vám vybavení vaší lékárničky. Potomka jednoduše oblepíte co největším množstvím náplastí, které doma najdete. Pro lepší efekt můžete přidat také obvazový materiál (fáče či obinadla). Jen prosíme o zvýšenou opatrnost při odmaskování – především u strhávání všech náplastí.


Kristýna Jandová

Kristýna Jandová

Externí pracovník pro OFFICEO

Tvořivá a kreativní práce, smysl pro detail a hra se slovy, to je Kristýna. Ve chvilkách volna se ráda toulá přírodou, maluje nebo se učí hrát na kalimbu. Pro Officeo Kristýna zpracovává zajímavá témata do textové podoby.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze a ještě získejte slevu 5% na první nákup v Officeo e-shopu. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Další oblíbené články