Tutoriály a Rady

Jak vybrat tabuli na fixy a mít to důležité vždy na očích

Gabriela Tomková
5 min. čtení
18. 7. 2024
Jak vybrat tabuli na fixy a mít to důležité vždy na očích

Když se řekne tabule, spousta z nás si vybaví školní lavice, velkou černou plochu a složité vzorce napsané bílou křídou v hodinách matematiky. Tabule ale může mít mnoho podob. Stačí křídy vyměnit za fixy a získáte skvělého multifunkčního pomocníka, jehož možnosti už dávno přesáhly práh školní třídy. Bez nadsázky proto tvrdíme: Tabule na fixy nesmí chybět v žádné kanceláři! Čím si nás tabule získala, jak vybrat tu správnou a na co si dát pozor, zjistíte v tomto článku.

Jak vám může posloužit?

V první chvíli si ujasněte, jak budete tabuli na fixy používat: Chcete ji mít po ruce pro občasné náčrtky nebo rychlé poznámky? Nebo ji budete dennodenně využívat při výuce či školení? Potřebujete na tabuli jen psát, nebo potřebujete svůj výklad doplňovat dokumenty, grafy a jinými materiály? Bude s tabulí vždy pracovat jen jeden člověk, nebo se občas kolem hladké plochy sejde celý tým, aby spolupracoval, brainstormoval, přeškrtával, dopisoval a tvořil? Jakmile si uděláte alespoň základní představu o tom, jak budete tabuli používat, můžete se pustit do výběru.

Základní typy tabulí

Magnetické tabule

Pohodlné psaní, snadné mazání a možnost přichytit na tabuli za pomoci magnetů poznámky, dokumenty nebo grafy. To jsou hlavní výhody magnetických tabulí. Najdou své využití v učebnách, v zasedačkách i v kancelářích. Poskytují možnost vizuálně doplnit prezentaci nebo proslov pracovníka, společně brainstormovat i vzdělávat či školit.

Nemagnetické tabule

Na nemagnetickou tabuli sice nemůžete přilípnout za pomoci magnetu žádné dokumenty, i tak ale poskytují spoustu praktického prostoru pro poznámky nebo náčrty. Tyto tabule jsou oproti magnetickým levnější a najdou své využití nejen na pracovišti, ale také v domácích officech. Spadají sem jak klasické křídové tabule, tak bílé popisovatelné tabule vyrobené třeba z melaminu.

Skleněné tabule

Pokud hledáte nejen praktického pomocníka, ale také designový kousek, skleněná tabule vám přinese čirou radost. Je moderní, estetická, snadno se stírá a má dlouhou životnost. Skleněné tabule jsou ideální pro reprezentativní prostory, jako jsou konferenční místnosti nebo recepce. A nenechte se zmást, skleněné tabule nemusí být jen průhledná. Může mít i dekadentní černočerný lesklý povrch, na něž můžete psát bílou fixou.

Keramické tabule

Píšete rádi a píšete často? Keramické tabule jsou vysoce odolné, a skvěle se tak hodí pro intenzivní používání. Mají velmi tvrdý povrch odolný vůči poškrábání a dlouhodobému opotřebení.

Povrch tabulí na fixy

To, co nejvíce rozhoduje o tom, jak pohodlně se vám bude s tabulí pracovat, je její povrch – plocha, na kterou budete psát, kterou budete mazat, a to stále dokola. Pojďme si proto shrnout, jaký povrch může mít vaše tabule na fixy a jaké jsou jeho výhody či nevýhody.

  • Lakovaný povrch: Je levnější, snadno se čistí, ale je méně odolný vůči poškrábání a opotřebení.
  • Emailový (smaltovaný) povrch: Je odolnější než lakovaný, snadno se čistí a dlouho vydrží.
  • Keramický povrch: Je velmi odolný, ideální pro časté používání, ale dražší.
  • Skleněný povrch: Má moderní vzhled, snadno se čistí a je odolný vůči skvrnám, může být ale křehčí než keramický povrch.

Na velikosti tabule záleží

Velikost tabule vybírejte logicky: Menší tabule se hodí především do domácích pracovních koutků nebo kuchyní na rychlé poznámky. Nejmenší tabule na fixy mohou mít už kolem 30 cm na šířku i délku. Taková tabulka může skvěle posloužit jako nástěnka u pracovního stolu k psaní rychlých poznámek a to-do-listů.
Do větších konferenčních místností, zasedaček a učeben ale potřebujete o dost větší tabuli. Sedněte si do nejvzdálenějšího koutu učebny a představte si, jak velká by měla být tabule, abyste si na ní mohli pohodlně číst. Možná budete potřebovat některou z tabulí s velkorysou šířkou kolem 2 metrů a výškou 120 cm.

Tabule nástěnná nebo na kolečkách?

Nástěnné tabule se hodí do místností, kde víte, že budou mít své stálé místo. Pokud potřebujete více svobody a variability, zvolte mobilní nebo stojanové tabule. Mobilní jsou jednoduše tabule na stojanu s kolečky, které můžete přesouvat tam a zase zpátky. Stojanové tabule stávají před restauracemi, kavárnami či obchody s akční nabídkou, můžete je ale využít také pro navigaci v prostoru. Kreativitě se meze nekladou.

Zarámujte si to

Rám tabule by měl být pevný a stabilní. Kromě praktické funkce by měl také esteticky ladit s interiérem místnosti. K dispozici bývají rámy z různých materiálů, jako je hliník, plast nebo dřevo. Elegantní jsou ale také bezrámové tabule. Volte čistě dle estetických preferencí.

Čím to doladit

K tabulím na fixy lze dokoupit různé příslušenství, které zvyšuje jejich funkčnost. Téměř nutností je držák na fixy. A neměla by chybět ani houba či stěrka na odpovídající povrch tabule. U magnetických tabulí oceníte magnetické stěrky, které drží přímo na povrchu tabule a jsou tak vždy po ruce. Zajímavou vychytávkou u magnetických tabulí jsou také integrované magnety, které vám usnadní přichycení poznámek nebo dokumentů. Magnety si můžete koupit v různých barvách, tento kreativní detail vám umožní barevně rozlišovat dokumenty, které budete na tabuli přichytávat.

TIP: Dodržujte tato tři pravidla a tabule vám bude sloužit navěky

Při instalaci nástěnné tabule zkontrolujte, zda je pevně připevněná ke stěně, aby nedošlo k jejímu pádu. Používejte kvalitní popisovače určené pro vybraný druh tabule, aby nedošlo k poškození povrchu. Pravidelně čistěte tabuli speciálními čisticími prostředky, abyste předešli skvrnám a udrželi tabuli v dobrém stavu.

Výběr tabule polopatě

Už se v tom trochu ztrácíte? Na následujících řádcích najdete jednoduchou odpověď na to, co potřebujete, pokud hledáte tabuli do vzdělávacího prostoru, do kanceláře nebo domů.

  • Školní učebna: Ve školách využijete odolnou tabuli s velkou plochou pro psaní a snadnou údržbou. Pokud to váš rozpočet dovolí, kvůli časté frekvenci využívání zvolte keramickou nástěnnou tabuli. Levnější variantou bude emailový povrch. Rozměry by měly být dostatečně velké, aby na tabuli viděli i studenti z poslední řady. 
  • Kancelář: Do kanceláří se nejčastěji volí emailový nebo keramický povrch. V konferenčních místnostech najdou své využití nástěnné nebo mobilní magnetické tabule, které umožňují nejen psaní, ale také práci s poznámkami, dokumenty nebo grafy. Ke stolům jednotlivých pracovníků můžete zavěsit menší tabulky, které budou plnit funkci nástěnky. Na recepci můžete použít elegantní skleněnou tabuli.
  • Domácí použití: Pro občasné domácí použití zvolte lakovanou nemagnetickou tabuli, která vás finančně nevysaje, přitom skvěle poslouží. Pokud ale dbáte ve své domácnosti na to, aby to u vás hezky vypadalo, zajímavou volbou může být i skleněná tabule v průhledné nebo černé barvě.

Gabriela Tomková

Product Manager

Ráda vaří a když jí zbyde čas vedle výchovy syna, ráda se proběhne nebo si vyjde na výlet do přírody.

Každý pátek vám pošleme nové články do e-mailu

Buďte v obraze, přihlaste se k odběru novinek e-mailem a ZÍSKEJTE 10% SLEVOVÝ KUPÓN!. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.

Začít odebírat novinky

Další oblíbené články