Napsat, smazat, znovu napsat, podtrhnout, smazat… Povrch tabule dostává v mnoha kancelářích, zasedačkách a školách pořádně zabrat. Aby vám tabule dlouho vydržela a zároveň mohla sloužit na maximum, je třeba dodržovat dvě hlavní zásady: používat správný typ fixů a pravidelně o tabuli pečovat. Jak tyto dva body proměnit v realitu dříve, než se objeví na vaší tabuli první nesmazatelná šmouha?
Když zabrousíte do regálu (online nebo kamenného) papírnictví, kde se prodávají popisovače na tabule, zjistíte, že existuje hned několik druhů. Mezi jejich vlastnostmi a použitím jsou menší rozdíly, které je dobré znát před tím, než jimi poprvé popíšete čistě bílou plochu vaší nové tabule. S těmito pojmy se při výběru popisovačů setkáte nejčastěji:
Jak už jste zjistili v našem článku o výběru tabulí na fixy, tabule mohou mít různé povrchy. Můžete použít jakoukoli fixu na jakoukoli tabuli?
Při výběru fixů se vždy řiďte také doporučením výrobce. Ten vždy určuje, jaké fixy jsou vhodné pro daný povrch tabule.
TIP: Flipchart nebo tabule, některým fixám je to jedno!
Abyste se v kanceláři neztratili v záplavě kancelářských a psacích pomůcek, hledejte univerzální pomocníky, kteří mají vícero použití. Některé popisovače můžete bez problému (bez prosakování a bez rozmazávání) použít na bílou tabuli i flipchart.
Požadavky pisatelů mohou být různé. Někteří mají fixy na kreativní práci a náčrty, jiní potřebují jen kvalitní psací pomůcku pro poznámky doplňující výuku či prezentaci. Pro každou práci proto existují různé druhy hrotů.
Mezi ty základní patří kulatý hrot, který je univerzální a hodí se do firem i škol na běžné psaní. Fix není třeba nijak před psaním polohovat, jednoduše ho vezmete, sundáte víčko a píšete.
Oproti tomu zkosený hrot vyžaduje specifickou polohu na psaní. Můžete použít buď celou plochu zkoseného hrotu a psát širším písmem, nebo použít jen špičku a tvořit tenké čáry.
Měkký flexibilní hrot napodobuje psaní štětcem, po přiložení k povrchu se lehce prohne a umožní tak pisateli za pomoci tlaku na fixu vytvářet tenčí nebo širší čáry.
Možná byste si vystačili s univerzální černou fixou. Vaše prezentace, brainstormingy či školení ale dostanou nový barevnější rozměr, pokud rozšíříte výběr fix o různé další odstíny. Sytě červená, svěží zelená, veselá žlutá nebo uklidňující modrá: každý z barevných popisovačů může dostat specifickou funkci a význam.
Fixy na tabule se většinou rovnou prodávají v balení, které obsahuje několik barev. Jakmile najdete své oblíbené popisovače, doporučujeme jich nakoupit celou sadu.
Když se o ni budete dobře starat, bude vám sloužit dlouho a dobře.
Na smazání magnetické i nemagnetické tabule potřebujete jednoho ze tří pomocníků.
Pokud jste si chtěně nebo nechtěně popsali tabuli permanentní fixou, budete na její odstranění potřebovat něco více než klasickou houbičku nebo ubrousek. Použijte speciální čisticí sprej nebo roztok na bázi alkoholu či rozpouštědla. Po jeho aplikaci i odolné permanentní písmo zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Na některé druhy tabulí ale permanentní fixy raději vůbec nepoužívejte, například na melaminovém povrchu mohou zanechat málo znatelné stopy, které neodstraní žádná chemikálie.
Je možné, že po častém a intenzivním používání bude vaše tabule plná nedokonale smazaných čar, šmouh nebo jiných nečistot. Jednou za čas své tabuli proto dopřejte wellness a použijte speciální prostředek na umytí tabule. Tyto čističe jsou navrženy tak, aby povrch tabule perfektně zbavily všech stop a připravily tabuli na další práci. Nikdy na tabule nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, které by povrch poškrábaly.
Pokud nemáte žádný ze speciálních prostředků po ruce, můžete si jeho náhradu vytvořit i doma. Zkombinujte vodu s octem nebo použijte jemný mýdlový roztok, kterým tabuli umyjete. Poté tabuli omyjte čistou vodou a otřete utěrkou z mikrovlákna.
Prevence je vždy lepší než hašení problémů. Instruujte všechny, kdo s tabulí pracují, aby dodržovali několik jednoduchých pravidel.
Držáky jsou základ. Některé jdou uchytit k rámu tabule, jiné se za pomoci magnetu přilepí k magnetickému povrchu a vy je můžete přesouvat, kam se vám hodí. Jiné držáky můžete přišroubovat ke zdi vedle tabule, což je ideální pro stálé umístění pomůcek poblíž tabule například ve školách.
Držáky mají většinou podobu kelímku nebo misky, kam můžete popisovač kdykoli odložit. Mohou ale také vypadat jinak, například jako několik horizontálních tunelů, do nichž můžete fixu z boku zasunout. U těchto držáků si před nákupem zkontrolujte kompatibilitu s vámi používanými fixami.
Pro houbičku či utěrku na mazání tabule mějte vyhrazené stálé místo, kde bude v suchu a v čistotě čekat na svou chvíli. Může se jednat o držák na houbičku nebo krabičku, kam se budou odkládat. U magnetických tabulí jednoznačně sáhněte po magnetické mazací houbě, která se uchytí přímo k povrchu tabule, žádný držák k ní tedy nepotřebujete.
Ráda vaří a když jí zbyde čas vedle výchovy syna, ráda se proběhne nebo si vyjde na výlet do přírody.
Buďte v obraze, přihlaste se k odběru novinek e-mailem a ZÍSKEJTE 10% SLEVOVÝ KUPÓN!. Nebojte, váš e-mail nikomu jinému nedáme a budeme vám posílat jen novinky z Officeo magazínu.
Začít odebírat novinky